خرید و قیمت قطره زیره باریج | کاهش وزن و تثبیت آن – کاهش اشتها

قطره زیره باریج ، کاهش وزن و کاهش اشتها

 • Zireh Barij Drop
 • نوع محصول: قطره
 • حجم: 15 میلی لیتر
 • شرکت تولید کننده: باریج اسانس

خرید از

مشخصات، تداخل و عوارض قطره زیره باریج

امروزه چاقي به عنوان يکي از علل اصلي و ريشه‌اي ابتلا به بيماري‌هاي مزمن همچون بيماري‌هاي قلبي-عروقي، سکته‌هاي مغزي، پرفشاري خون، ديابت، سرطان و … توجه بسياري را به خود جلب نموده است. اهميت توجه به عارضه چاقي از آن جهت است که تلاش براي کاهش اضافه وزن در افراد مستقيما منجر به کاهش ابتلا به بيماري‌هاي مزمن، بهبود کيفيت زندگي و نهايتا کاهش هزينه‌هاي مرتبط با بهداشت و سلامت افراد خواهد شد.
برای کاهش وزن و درمان چاقی روش‌های درمانی دارویی و غیردارویی فراوانی مطرح شده است که هیچکدام تأثیر قطعی ندارند. بر اساس تحقیقات انجام شده، قطره زیره باریج که از اسانس زیره تهیه شده است به منظور ایجاد کاهش وزن و تثبیت آن، همچنین کاهش اشتها کاربرد دارد.

موارد مصرف قطره زیره باریج

 • کاهش وزن و تثبیت آن
 • کاهش اشتها

دستور مصرف قطره زیره باریج

 

۲ بار در روز (هنگام وعده غذایی ناهار و شام)، هر بار ۲۰ قطره همراه با مقداری مایعات بعد از غذا میل شود.

 

 

 

موارد منع مصرف

مدارک کافی برای مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد.

عوارض جانبی

با مصرف مناسب مقادیر توصیه شده درمانی هیچگونه عارضه‌ای مشاهده نشده است.

تداخل دارویی قطره زیره باریج

 

تداخل دارویی گزارش نشده است.

مواد سازنده

اسانس زیره (Cuminum cyminum)

مواد موثره

این فرآورده بر اساس وجود حداقل ۳/۷۵ میلی‌گرم کیومین آلدهید در هر میلی‌لیتر استاندارد شده است.

نکات قابل توصیه

 • فرآورده را از دید و دسترس اطفال دور نگهدارید.
 • استفاده از مقداری سرکه، مقداری عسل و یک گرم کتیرا همراه با قطره زیره مفید است.
 • برای کاهش وزن، مصرف قطره زیره با قطره لیموترش توصیه می‌شود.
 • به منظور افزایش آمادگی فیزیکی در کوتاه مدت و افزایش توده عضلانی و بهبود عملکرد عضلات در دراز مدت می‌توان مصرف قطره زیره را با رژیم پرپروتئین (بیش از ۲۵/۱ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن ایده آل بدن در روز) توأم نمود.
 • افزایش مصرف میوه‌جات، سبزیجات و غلات، فیبرهای غذایی آماده، کاهش مصرف قند و چربی و افزایش فعالیت فیزیکی (حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت متوسط منظم در اکثر روزهای هفته) نقش مهمی در کاهش وزن و تثبیت آن دارد.
 • زیره ضد نفخ و مسکن دردهای دستگاه گوارش است.
 • بلافاصله پس از مصرف فرآورده، در آن را محکم ببندید.
 • فرآورده را دور از نور، در دمای۳۰-۱۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.

آثار فارماکولوژی قطره زیره باریج

برای کاهش وزن و درمان چاقی روش‌های درمانی دارویی و غیردارویی فراوانی مطرح است که هیچکدام تأثیر قطعی ندارند. در مکاتب طب‌سنتی از جمله هند از زیره در ترکیبات کاهش دهنده وزن استفاده شده که به نظر می‌رسد به علت اثرات ترموژنیک آن باشد یعنی با افزایش سرعت سوخت و ساز در بدن موجب شکسته شدن مولکول‌های چربی (lipolysis) می‌شود.

بر اساس نتایج تحقیقات اخیر اسانس زیره قادر است رادیکال‌های آزاد را خنثی نموده و از اکسیداسیون اسیدهای چرب غیر اشباع جلوگیری نماید. همچنین در in vitro کومین آلدئید موجود در اسانس زیره آلدوز ردوکتاز و آلفا گلوکوزیداز را مهار می‌کند.

در بررسی تأثیر مصرف اسانس زیره و سیبوترامین بر جلوگیری از افزایش وزن و سطوح سرمی لپتین، گلوکز و پروفایل لیپیدی در رت‌های نرمال، مشاهده شد دریافت µg/kg 400 اسانس زیره و mg/kg 3 سیبوترامین برای مدت ۵ هفته باعث کاهش معنی‌دار گلوکز، کلسترول، تری گلیسرید، (LDL (P<0.001 و افزایش معنی‌دار (HDL (P=0.05 شده است.

در پایان مطالعه هر دو درمان باعث جلوگیری از افزایش وزن شدند (P=0.05)

به منظور ارزیابی اثرات مصرف روزانه ترکیب کپسول نرم زیره و لیمو بر کاهش وزن و وضعیت متابولیک در افراد دارای اضافه وزن، طی یک کارآزمایی بالینی تصادفی دوسو بی‌خبر کنترل شده بر روی ۴۸ فرد دارای اضافه وزن در محدوده سنی ۶۵-۱۵ سال، پس از دو هفتهRun-in period ، افراد به طور تصادفی برای مصرف دوز ۲۵ میلی‌گرمی کپسول نرم زیره و لیمو (۲۴ نفر) یا دارونما (۲۴ نفر) تقسیم شدند. از افراد مورد بررسی خواسته شد به مدت ۸ هفته کپسول نرم و دارونما را ۲ بار در روز، هنگام وعده غذایی ناهار و شام مصرف کنند (کپسول نرم لیمو نیم ساعت قبل از غذا و کسپول نرم زیره بعد از غذا). تغییرات وزنی و BMI در پایان مداخله در دو گروه ثبت شد. اندازه‌گیری‌های بیوشیمیایی شامل پروفایل‌های متابولیک، ظرفیت آنتی‌اکسیدانی تام پلاسما (TAC) و گلوتاتیون تام (GSH) قبل و پس از مداخله انجام شد.

بر اساس نتایج این بررسی، در پایان مطالعه در افراد دریافت کننده دوز ۲۵ میلی‌گرمی کپسول نرم زیره و لیمو و دارونما تغییرات وزنی (به ترتیب ۵/۱±۲/۱- و ۳/۱±۲/۰ کیلوگرم) و تغییرات BMI (به ترتیب ۵/۰±۵/۰- و ۵/۰±۱/۰ کیلوگرم بر مترمربع) دیده شد که تغییرات گروه درمانی نسبت به گروه دارونما معنی‌دار مشاهده شد. در گروه دوز ۲۵ میلی‌گرمی ترکیب کپسول‌نرم زیره و لیمو، میزان کلسترول، تری گلیسرید، LDL و مقاومت به انسولین تفاوت معنی‌داری با گروه دارونما نداشت. محققین نتیجه گرفتند در مجموع، مصرف دوز ۲۵ میلی‌گرم ترکیب کپسول‌نرم لیمو و زیره برای ۸ هفته در افراد با اضافه وزن اثرات مفیدی در کاهش وزن دارد.

در یک کارآزمایی بالینی دوسو بی‌خبر کنترل شده بر روی ۷۸ بیمار مبتلا به اضافه وزن در گروه سنی ۱۸ تا ۶۰ سال که تصادفی به گروه‌های دریافت کننده کپسول نرم زیره (۲۶ نفر)، اورلیستات (۲۶ نفر) و پلاسبو (۲۶ نفر) برای مدت ۸ هفته تقسیم شدند مشاهده شد دریافت پرل زیره، اورلیستات و پلاسبو به ترتیب تغییرات وزنی (۲/۱±۱/۱-، ۵/۱±۹/۰- و ۵/۱±۲/۰ کیلوگرم) و تغییرات BMI به ترتیب (۵/۰±۴/۰- ، ۶/۰±۴/۰- و ۶/۰±۱/۰ کیلوگرم بر مترمربع) ایجاد کرده است. مصرف پرل زیره در مقایسه با اورلیستات و پلاسبو باعث کاهش معنی‌دار انسولین سرمی (میانگین تغییرات از حالت پایه: ۵/۴±۴/۱- در مقابل ۳/۳±۳/۱+ و µIU/ml 2/2±۳/۰+، ۰۲/0P=).
HOMA-B (میانگین تغییرات از حالت پایه: ۹/۱۸±۴/۵- در مقابل ۳/۱۳±۸/۵+ و ۰/۱۱±۰/۱+، ۰۲/0P=) و افزایش معنی‌دار QUICKI (میانگین تغییرات از حالت پایه: ۰۱/۰±۰۱/۰+ در مقابل ۰۱/۰±۰۰۵/۰- و ۰۱/۰±۰۰۴/۰-، ۰۲/0P=) گردید. بر اساس نتایج دریافت پرل زیره برای مدت ۸ هفته در افراد مبتلا به اضافه وزن اثرات مشابه اورلیستات بر وزن و BMI و اثرات مفیدی بر متابولیسم انسولین در مقایسه با اورلیستات از خود نشان داد.

elhamorouji

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی شیمی دارویی است. از سال 1396 فعالیت حرفه‌ای خود را در وبسایت های حوزه سلامت و دارو آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه دارو را به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا