خرید و قیمت قطره خوراکی کراتاگوس | کاهش فشار خون و بهبود دهنده تپش قلب

قطره خوراکی کراتاگوس ؛ کاهش فشار خون

  • Crataegus Drop
  • نوع محصول: قطره خوراکی
  • حجم: 30 میلی لیتر
  • شرکت تولید کننده: ایران داروک

خرید از

مشخصات، تداخل و عوارض قطره خوراکی کراتاگوس

فشار خون بالا یا پرفشاری شریانی عبارت است از افزایش فشار وارده از جریان خون به دیواره رگ‌های خونی‌. به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند. فشارخون به‌ طور طبیعی در اثر استرس و فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری بدنی بالا می‌رود، اما فردی که دچار بیماری فشارخون بالا است‌، به هنگام استراحت نیز فشار خونش بالاتر از حد طبیعی قرار دارد.
علل این بیماری معمولاً ناشناخته است‌. تعداد کمی از موارد در اثر مشکلات زیر ایجاد می‌شوند: بیماری مزمن کلی، تنگ شدگی سرخرگ آئورت، اختلال در بعضی از غدد درون‌ریز، تصلب شرایین.
در حال حاضر راه خاصی برای پیشگیری از فشارخون بدون علت مشخص وجود ندارد. اگر سابقه خانوادگی فشار خون بالا وجود داشته باشد، فشار خون باید مرتباً کنترل شود. اگر فشار خون بالا زود تشخیص داده شود، زمان با تغییر رژیم غذایی‌، ورزش‌، کنترل استرس‌، ترک دخانیات‌، ننوشیدن الکل‌، و دارو معمولاً باعث پیشگیری از بروز عوارض می‌شود.
قطره خوراکی کراتاگوس از عصاره سرخ ولیک (کراتاگوس) تهیه شده است. این فرآورده به بهبود تپش قلب با منشا عصبی و اضطرابی، پایین آورنده فشار خون و به عنوان دارویی مؤثر در ناراحتی احتقانی قلب (CHF) و آنژین صدری کاربرد دارد. همچنین با داشتن آثار کاردیوتونیک و گشاد کننده عروق کرونر در درمان فشار خون بالا (HBP) مؤثر است.

موارد مصرف قطره خوراکی کراتاگوس

کاهنده فشارخون گیاهی (Herbal Cardiotonic)

دستور مصرف قطره خوراکی کراتاگوس

مقدار مصرف اولیه: ۳ بار در روز، هربار ۷۰-۶۰ قطره به مدت ۴-۳ روز.
مقدار مصرف نگهدارنده: ۳ بار در روز، هر بار ۲۵ قطره
بهتر است قطره را با کمی آب رقیق نموده و سپس مصرف نمایید.

موارد منع مصرف

  • در سه ماهه اول بارداری، کودکان زیر 12 سال، ناراحتی‌های گوارشی و در حساسیت به دارو مصرف نشود.
  • در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.

عوارض جانبی

با مصرف دوز نرمال و توصیه شده دارو عارضه جانبی گزارش نشده است. اما مصرف دوزهای بالاتر می‌تواند موجب هیپوتانسیون، برادیکاردی، خواب‌آلودگی شدید، تهوع، سرگیجه و راش‌های جلدی می‌گردد.

تداخل دارویی قطره خوراکی کراتاگوس

  • کراتاگوس ممکن است اثرات گلیکوزیدهای قلبی (نظیر دیگوکسیون) را تشدید کند.
  • از آنجا که کراتاگوس دارای اثرات ضد آرتیمی می‌باشد، لذا مصرف همزمان آن‌ها توصیه نمی‌شود.
  • مصرف همزمان کراتاگوس با داروهای آنتی پلاکت باید با احتیاط انجام گیرد. احتمال افزایش خونریزی در صورت مصرف همزمان وجود دارد.
  • این دارو با سیزاپراید تداخل داشته و مصرف همزمان آن توصیه نمی شود.

مواد سازنده

این دارو از عصاره سرخ ولیک (کراتاگوس) تهیه شده است.

آثار فارماکولوژی

استفاده از عصاره بخش‌هايي از گياه كراتاگوس به دوران باستان برمي‌گردد و در طب سنتي اعراب براي درمان بيماري‌هاي قلبي-عروقي، سرطان، ديابت و ضعف جنسي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. تاثيرات مفيد آن به دليل دارا بودن خواص آنتي اكسيدان است.
كراتاگوس به صورت قطره 30 ميلي ليتري موجود است. كراتاگوس با داشتن اثرات كارديوتونيك، گشاد كننده عروق كرونر و پايين آورنده فشار خون در درمان نارسايي‌هاي خفيف قلبي (كالس II) و پرفشاری خون به كار مي‌رود. قطره كراتاگوس از عصاره هيدروالكلي گياه سرخ وليک تهيه شده اسـت كه هر 100 ميلي ليتر آن حاوي 0/2 گرم ماده مؤثره فلانوييد است. مواد مؤثره هيدروالكلي گياه سرخ وليك آن شامل فلانوييدها، پروسيانيدين‌ها و پروآنتوسيانيدين‌ها است.
اثرات قلبي عروقي اين فراورده به تركيبات فلانوييدي موجود در كراتاگوس، به خصوص پروسيانيدين‌ها نسبت داده شده است. مطالعات نشان داده اســت كه كراتاگوس باعث افزايش جريان خون كرونر، افزايش جريان خون در سر، عضلات اسكلتي و كليه و كاهش جريان خون در پوست و دستگاه گوارش، كاهش مقاومت محيطي و كاهش فشار خون (از طريق ممانعت از عمل آنزيم ACE و اتساع عروق خوني) مي‌گردد.
بررسي‌ها نشان داده است كه كراتاگوس موجب بهبود دیس ریتمی (از طريق افزايش زمان تحريك‌پذيری عضله قلب به وسـيله بلوكه كردن كانال‌های پتاسيمي) می‌گردد. تركيبات فلانوييدي و پروآنتوسيانيدين اين گياه داراي اثرات كرونوتروپ منفي و اينوتروپ مثبت است. كراتوگوس يك داروي گياهي است كه به طور رايج براي درمان نارسايي و اختالالت سايكوسوماتيك به كار مي‌رود.

elhamorouji

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی شیمی دارویی است. از سال 1396 فعالیت حرفه‌ای خود را در وبسایت های حوزه سلامت و دارو آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه دارو را به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا