خرید و قیمت شربت پکتوگل | درمان سرفه و خلط آور

شربت پکتوگل درمان سرفه و خلط آور

  • Pectogol Syrup
  • نوع محصول: شربت
  • حجم: 120 میلی لیتر
  • شرکت تولید کننده: گل دارو

مشخصات، تداخل و عوارض

سرفه راه حل بدن برای پاسخ دادن به بسته شدن گلو (حلق) یا راه تنفسی است. انسداد با تحریک اعصاب پیامی رو به مغز می‌فرستد. سپس مغز به ماهیچه‌های قفسه سینه و شُش دستور خروج هوا به منظور رفع انسداد را می‌دهد.

به طور کلی سرفه به دو دسته خشک و خلط دار تقسیم می‌شود. این مشکل به دلایل مختلفی چون بیماری، قرار گرفتن در معرض دود، آلودگی هوا، مواد شیمیایی، مصرف برخی از داروها و… ایجاد می‌شود.

سرفه گاه به گاه طبیعی و سالم است. اما سرفه‌ای که برای چند هفته ادامه پیدا کند یا همراه با تغییر رنگ یا خون آلود باشد، خطرناک است و حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

همچنین در بعضی مواقع، سرفه می‌تواند بسیار شدید باشد. طولانی شدن سرفه شدید می‌تواند ریه‌ها را تحریک کند و باعث سرفه بیشتر شود. سرفه شدید خسته کننده است و می‌تواند باعث بی خوابی، سرگیجه یا غش، سردرد، بی اختیاری ادرار و استفراغ شود.

شربت پکتوگل از عصاره گیاه عشقه تهیه شده است و در درمان سرفه، برونشیت، سیاه سرفه و بیماریهای التهابی حاد و مزمن ریوی و بعنوان خلط آور در کودکان و بزرگسالان استفاده می‌شود.

خرید از داروپین

موارد مصرف پکتوگل

ضد سرفه و خلط آور

دستور مصرف پکتوگل

با استفاده از قاشق دو سر:

  • کودکان (زیر ۱ سال)، ۵/۲ میلی لیتر ۲ بار در روز
  • کودکان (۵-۱ سال)، ۵/۲ می لیتر ۳بار در روز
  • کودکان (۱۲-۶ سال)، ۵ میلی لیتر ۳بار در روز
  • بزرگسالان، ۵/۷ -۵ میلی لیتر سه بار در روز

قبل از هر بار مصرف شیشه به خوبی تکان داده شود.

دوره مصرف به نوع و شدت علائم بالنینی بستگی دارد. با این وجود درمان باید حداقل برای یک هفته حتی در التهابات جزئی مجاری تنفسی ادامه یابد.
برای تضمین بهتر درمان باید ۳-۲ روز پس از بهبود از علائم نیز مصرف ادامه یابد.

موارد منع مصرف

به علت وجود سوربیتول به عنوان ماده شیرین کننده در این فرآورده در شرایط عدم تحمل به فروکتوز، از مصرف این دارو خودداری شود.

عوارض جانبی

در مواردی محدودی شربت سرفه پکتوگل به واسطه وجود سوربیتول در محصول، ممکن است اثرات ملین خفیف داشته باشد.

تداخل دارویی پکتوگل

اثرات ناسازگاری برای این محصول در مصرف همزمان با سایر داروها شناخته نشده است. بنابراین این فرآورده می‌تواند همزمان با سایر داروها از قبیل آنتی بیوتیک‎ها، مصرف شود.

مواد سازنده

حاوی ۱/۴ % عصاره خشک برگ عشقه

مواد موثره

ساپونین‌های تری ترپن، اگلیکون هدرا ژنین، هدراکوزید C، پلی‌ین‎‌ها شامل: فالکاریتول، استروئیدها شامل: بتاسیتوسترول، کامپسترول و فلاونوئیدها

استاندارد شده بر اساس ۶ میلی گرم هدراکوزید در هر ۵ میلی لیتر شربت

خرید از داروپین

آثار فارماکولوژی

گیاه عشقه حاوی ترکیبات شیمیایی نظیر فلاونوئیدها و اسانس است. از خــواص درمــاني گياه عشقه مي‌تــــوان به مواردي چون: ضدالتهــــاب و ضــد ســرفه، ضــد دردهــاي در ارتبــاط بــا اعــصاب، ضــد روماتيسم، ضد قارچ، كرم كشي، ضد اسپاسم  و ضد آسم اشاره كرد.

برگ‌های عشقه حاوی 8-5 درصد ساپونین ها، اسید اولئالیک، هدراژنین و بایوژنین (که به عنوان هدروساپونین ها یا هدراسوزاید های B تا I شناخته شده اند) می‌باشند. در بین این مواد هدراساپونین که بعنوان هدروساید C شناخته می‌شود دارای اثر ضدویروس، ضدباکتری و ضدقارچ است. بنابراین شربت پکتوگل می‌تواند روی برونشیت‌های عفونی نیز موثر واقع شود.

مكانيسم اثر آن به گونه اي است كه با تحريك غدد موكوسي خاصيت اكسپكتورانتي ايجاد مي كند. همچنين اثر آنتي اكسيدان دارد و می تواند علائم مربوط به اختلالات تنفسی را بر طرف سازد.

محققان طبق بررسی انجام شده با استفاده از مطالعه بالینی روی عصاره گیاه عشقه در کودکان مبتلا به بیماری تنفسی عود کننده دریافتند که این گیاه همراه با اثر خلط آوری، سرفه را متوقف کرده و نشان داده شده است که اعمال ریوی را تقویت می‌نماید.
همچنین سایونین های موجود در گیاه عشقه (الفاهدرین) از طریق تحریک گیرنده های بتا -۲ ادرنرژیک موجب اتساع برونشیول‌ها می‌شود.

همچنین در یک مطالعه بالینی دیگر روی ۱۳۵۰ بیمار مبتلا به برونشیت مزمن از سن ۴ سال به بالا به این نتیجه دست یافتند؛ که مصرف قرص‌های حاوی عصاره عشقه به مدت ۴ هفته به درمان سرفه، تنگی نفس، خروج خلط و التهاب ریوی بیماران کمک می‌کند.
در مطالعه دیگر روی کودکان مبتلا به آسم مزمن که مشکلات ریوی داشتند به این نتیجه رسیدند که عصاره گیاه عشقه در درمان این بیماران بسیار موثر بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا