خرید و قیمت گارسین 300 | پایین آورنده کلسترول، فشارخون و تری گلیسرید

گارسین 300 ؛ پایین آورنده کلسترول، فشارخون و تری گلیسرید

 • Garsin 300 mg Tablet
 • نوع محصول: قرص
 • تعداد در بسته: 30 عدد
 • شرکت تولید کننده: گل دارو

خرید از

مشخصات، تداخل و عوارض گارسین 300

کلسترول نوعی چربی و از مواد مهم غشا است. کلسترول در خون هم وجود دارد. کلسترول خون از دو منبع اصلی تأمین می‌شود: رژیم غذایی و تولید در کبد. کلسترول ماده‌ای است از جنس چربی و مومی شکل که در تمام سلول‌های بدن وجود دارد و برای ادامه زندگی ماده‌ای حیاتی و ضروری است. اما کلسترول زیاد در خون می‌تواند در نقاط مختلف بدن از جمله دسته‌های عروقی و سیستم‌های مختلف اندام  بدن تاثیر بگذارد و در نتیجه موجب کاهش خون‌رسانی به قلب می‌شود. همچنین مقادیر بالای کلسترول خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. قرص گارسین 300 از پودر سیر تهیه شده است و به عنوان پایین آورنده کلسترول، تری گلیسرید و لیپوپروتئین‌های خون، پایین آورنده فشار خون کاربرد دارد.

موارد مصرف گارسین 300

 • پایین آورنده کلسترول
 • تری گلیسرید و لیپوپروتئین‌های خون
 • پایین آورنده فشار خون

دستور مصرف گارسین 300

در بزرگسالان روزی دو نوبت هر نوبت یک قرص (۳۰۰) با کمی آب میل شود.

موارد منع مصرف

 •  از آنجایی که سیر روی سیکل قاعدگی اثر می‌گذارد و به عنوان مسقط جنین معروف است، مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.
 • بعلت آثار فارماکولوژیک مشخص سیر، مقادیر درمـانی آن ممکن است هیپوگلیسمی و درمان‌های ضد انعقادی را تشدید نماید.
 • از افزایش مقدار توصیه شده مجاز برای مصرف خودداری نمایید.
 • این محصول مکمل غذایی بوده و برای تشخیص، پیشگیری یا درمان نمی‌باشد.

عوارض جانبی

سیر معمولا فاقد آثار سمی است. با مقادیر زیاد ممکن است موجب اختلالات مختصر گوارشی شود. معهذا مصرف سیر خام ممکن است موجب سوزش زبان و دهان، تهوع و استفراغ شود.

تداخل دارویی گارسین 300

مصرف هم زمان این دارو با داروهای ضد انعقادی ممکن است موجب خون ریزی شود.

مواد سازنده

هر قرص محتوی پودر سیر به میزان ۳۰۰ میلی‌گرم می‌باشد.

مواد موثره

مواد موثره سیر عبارتند از: روغن فرار، ترکیبات سولفوره شامل آلیین (aliin)، الیسین، ترپن ها شامل سیترال ژرانیول، لینالول

استاندارد شده: قرص ۳۰۰ بر حسب ۱۱/۵ -۸/۵ میلی گرم آلیئین و قرص ۵۰۰ بر حسب آلیسین به میزان ۴-۲ میلی گرم در هر قرص

آثار فارماکولوژی

سیر حاوی یک روغن فرار است که ترکیبات آن مسئول اکثر خواص فارماکولوژی سیر است. بیشتر از 30 ترکیب گوگرددار در سیر وجود دارند که از مهمترین آنها می‌توان به آلین، آلیسین، اجوان (ajoene)، اس-آلیل سیستئین اشاره نمود. علاوه بر ترکیبات گوگرددار، سیر حاوی اسیدهای آمینه (مثل آرژینین) و مواد معدنی (مثل سلنیوم) و آنزیم‌ها (مثل آلیناز) است.
ترکیبات گوگرددار موجود در سیر مسئول بوی تند و نیز اثرات دارویی سیر هستند. بوی سیر از اثر آنزیم آلیناز روی آلین و تولید آلیسین این ایجاد می‌شود. این آنزیم در اثر حرارت غیر فعال می‌شود و به این علت سیر پخته شده بوی چندانی نداشته و اثرات دارویی کمتری دارد.

آنزیم آلیناز در اثر له شدن یا خورده شدن در سیر فعال شده و آلیسین آزاد می‌کند. آلیسین اثرات ضد ویروسی، ضد باکتری ضد قارچ، اثر پایین آورندگی چربی‌های خون، اثر مثبت روی سیستم ایمنی بدن (مثل فعال کردن NK Cells) و اثر پایین آورندگی فشار خون دارد. اجوان از ترکیبات گوگرددار دیگر موجود در سیر است که اثرات ضد لخته شدن خون (آنتی ترومبوز) و ضد سرطانی دارد. بیشترین اثر آنتی اکسیدان را در سیر اس-آلیل سیستئین دارد.

سیر دارای اثر کم کننده کلسترول خون است که این اثر بخوبی در مطالعات روی حیوانات و روی بیماران مبتلا به فشارخون بالا به اثبات رسیده است. این اثر مربوط به ماده دی الیل دی سولفید که حاصل از تجزیه الیسین است می‌باشد. کاهش چربی‌های خون و نسوج در مطالعاتی که روی حیوانات تحت درمان با رژیم غذایی محتوی پودر سیر یا روغن سیرویاالیسین انجام گرفته بخوبی ثابت گردیده است.

آثار مفید سیر در انسان عبارتند از کاهش کلسترول و تری گلیسیریدهای سرم و لیپوپروتئین های با چگالی کم ( LDL) و افزایش میزان (HDL (1. مکانیسم اثر آن شامل وقفه سنتز لیپید و افزایش دفع استرول‌های اسیدی و بازی است. مهمترین ارزش سیر در پیشگیری و درمان بیماری قلبی عروقی اثر ضد تصلب شرائین آن می‌باشد. کاهش قند خون و افزایش غلظت انسولین درخون متعاقب مصرف الیل پروپیل – دی سولفید گزارش شده است.

در یک مطالعه بالینی روی مبتلایان به فشار خون تعداد 47 نفر بیماران غیر بستری با هیپرتانسیون ملایم به میزان 600 میلی گرم پودر سیر یا پلاسبو به مدت 12 هفته تحت درمان قرارگرفتند. بعد از 8 هفته فشارخون به طرز قابل ملاحظه ای کاهش یافت.
همچنین در یک مطالعه دوسوکور همراه با کنترل پلاسبو بر روی ۲۳ بیمار معلوم شده است که قرص محتوی سیر اثر تصلب زائی(atherogenicity) لیپوپروتئینها با چگالی کم را کاهش می‌دهد. همچنین در یک مطالعه آینده نگر روی ۲۰۲ فرد سالم در دو گروه کنترل و تحت درمان با سیر از طریق اندازه گیری کشش پذیری (elasticity) شریان آئورت معلوم شد که سیر افزایش سختی و سفتی شریان وابسته به سن را کاهش می‌دهد.
مطالعات کنترل شده چندین اثر پایین آورنده فشار خون سیر را به اثبات رسانیده است. هشت مطالعه بالینی جمعاً بر روی ۴۱۵ بیمار فشار خونی که تحت درمان با فرآورده های محتوی سیر قرار گرفته اند نشان می‌دهد که سیر موجب کاهش قابل ملاحظه فشار خون آنها شده است میزان کاهش فشار خون ۱۱ میلی متر در فشار سیستولیک و ۵ میلی متر فشاردیاستولیک بوده است که این میزان کاهش از نظر آماری کاملاً قابل ملاحظه می باشد. از طریق مطالعات اپیدمیولوژی معلوم شده است که تشکیل فیبرینوژن زیاد یک عامل تشدید کننده برای بیماری قلبی و عروقی است.

elhamorouji

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی شیمی دارویی است. از سال 1396 فعالیت حرفه‌ای خود را در وبسایت های حوزه سلامت و دارو آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه دارو را به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا